Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Urologie

Urologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou, léčením a prevencí chorob vylučovací soustavy a mužských pohlavních orgánů.

Urologie je chirurgický lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a terapií chorob vylučovací soustavy a mužských pohlavních orgánů. Urologie se zabývá nejen léčbou, ale též poradenstvím v oblasti poruch močení, ženské i mužské inkontinence a také úzce spolupracuje s odborníky v oblasti sexuologie a gynekologie, chirurgie, endokrinologie či venerologie.

Lékaře, který se specializuje na tuto problematiku nazýváme urologem. Tento lékař je vyškolen v oblasti komplexní urologické péče, jak ambulantní, tak i operační, včetně onkologické diagnostiky a terapie a rekonstrukčních operačních zákroků.

Urolog se zabývá např.: problematikou zvětšení prostaty, léčbou kaménků v močových cestách, léčbou zánětlivých chorob, léčbou urologických nádorů, léčbou vrozených a vývojových vad. V současné době řeší urologové i problémy související s poruchami udržení moči - inkontinenci.

Urologie patří mezi chirurgické (operační) obory, ale dnes je již asi třetina pacientů léčena léky a zhruba 70 procent operačních výkonů tvoří tzv. miniinvazivní techniky - endoskopie či laparoskopie.

V České republice je urologie rozvíjena na řadě klinických pracovišť, většina nemocnic má své urologické oddělení a zároveň funguje i síť ambulantních urologů.

Najít v okresu