Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Stomatologie

Stomatologie je obor zabývající se stavem dutiny ústní a okolních struktur.

Stomatologie nebo-li zubní lékařství je odvětví medicíny, dentální věda (věda o umístění, organizaci, funkci zubů a jejich podpůrných tkání - alveolární kosti, závěsném aparátu, gingivě).

Zubní lékař tedy sleduje nejenom zuby, ale i ústní sliznici, jazyk, slinné žlázy a tváře. Největší podíl práce v zubních ordinacích tvoří léčba a prevence zubního kazu. Zubním kazem trpí více než 95% populace.

Praktické zubní lékařství zahrnuje preventivní péči, zubní prohlídky, zhotovení výplní z klasických i moderních materiálů, kořenové výplně, léčení onemocnění zubní dřeně. Při ztrátě zubů z důvodu věku či úrazu nebo špatné zubní hygieny řeší stomatologie tuto situaci protetickými pracemi, např. zhotovením můstků, korunek a zubních náhrad.

Kompletní zuby dospělého člověka (bez zubů moudrosti) - celkem 28 zubů, 14 v každé čelisti. Od střední čáry to jsou 2 řezáky, špičák, 2 premoláry - zuby třenové a 2 moláry - stoličky.

Paradontologie jako jeden z oborů zubního lékařství se zabývá zdravím parodontu - tkání obklopujících zuby. Patří sem vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň a alveolární výběžky čellistních kostí.

Ortodoncie je obor zabývající se léčením nepravidelností chrupu, což má velký význam z hlediska funkčnosti chrupu. V současné době se však přihlíží i na estetické hledisko.

Najít v okresu