Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Neurologie

Neurologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění a poruch nervového systému.

Neurologie je medicínský obor, který se zabývá diagnózou, léčením a prevencí onemocnění a poruch, které postihují centrální nervový systém, periferní nervový systém a kosterní svalstsvo.

Nervový systém se skládá z centrálního nervového systému - CNS (mozek a mícha), z periferního nervového systému - PNS (hlavové a míšní nervy) a z vegetativního nervového systému (sympatikus a parasympatikus). Obor neurologie zahrnuje též svalový aparát.

Mezi nejčastější neurologická onemocnění patří cévní mozkové příhody, migrény,            záněty nervového systému, epilepsie a degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba), roztroušená skleróza, poranění nervů, syndrom karpálního tunelu, neuropatie, výhřezy plotének, ale i nádory centrálního a periferního nervového systému.

Neurorologií se zabývají specialisté - neurologové, kteří se převážně věnují chorobám dospělých. Dětská neurologoie je samostatný lékařský obor a řeší specifické problémy. Dětská neurologie se stará o správný vývoj novorozence, zabývá se vývojovými a dědičnými vadami nervového systému a také léčí dětskou epilepsii.

Neurologie souvisí velmi úzce s psychiatrií, interním lékařstvím či pediatrií. Neurologové též spolupracují s rehabilitačním i lázeňským  lékařstvím, s fyzioterapií i ortopedí, ale také s urologií a gynekologií.

Samostatným oborem je neurochirurgie, která řeší neurologické problémy chirurgickou cestou. Je to velmi náročný obor, který pracuje s mikročásticemi lidského těla a používá v omezeném prostředí velmi složité přístoje s náročnou optikou.

Najít v okresu