Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 25. 5. 2022

Kardiologie

Kardiologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění srdce a cév.

Kardiologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou, prevencí a léčením poruch srdce a krevních cest. Kardiologie je zaměřena na diagnostiku a léčbu ischemické choroby srdeční, zahrnuje diagnostiku vrozených  i získaných srdečních vad, zabývá se vyšetřením dalších ssrdečních onemocnění (např. kardiomyopatie), atd. Lékař specializující se na tento obor se nazývá kardiolog.

Na kardiologii navazuje jako následný obor kardiochirurgie. Kardiochirurgie je chirurgický obor, který se zabývá interním lékařstvím a převážně srdcem.

Kardiologii řadíme mezi obory vnitřního lékařství. Kardiologie poskytuje v tomto oboru také poradnství a zabývá se odvětvími, která mají souvislost s chorobami srdce a krevních cest. Patří sem například metabolické poruchy, obezitologie či dietologie.

Specializovaná kardiologická pracoviště se zabývají srdcem jako komplexním orgánem a z tohoto důvodu se zabývají také prevencí a onemocněním věnčitých tepen.

Do pracovní náplně kardiologů patří kromě diagnostiky, prevence a léčení chorob srdce a vrozených srdečních vad i průběžné a trvalé vzdělávání v oboru, sledování posledních vědeckých  výzkumů a osvojování nejnovějších metod prevence a léčby.

Srdeční choroby patří v České republice k nejčastějším příčinám smrti a umírá na ně asi 50 procent lidí.

 

 

Najít v okresu