Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Hematologie

Hematologie je lékařský obor, který se zabývá studiem krve a všemi jejími složkami.

Hematologie je lékařský obor, který se zabývá chorobami krve. Tedy chorobami bílých a červených krvinek a krevních destiček. K hematologickým chorobám patří nádorová onemocnění vznikající v lymfatických uzlinách, ale i poruchy srážení krve.

Hematologie studuje buňky krve zejména z hlediska jejich morfologie, kvantity a funkce. V druhé řadě se zabývá srážlivostí krve se všemi faktory, které se na srážení podílejí. V hematologii se pracuje vždy s čerstvou a nesraženou krví. Sražená krev, respektive sérum se používá v sérologii, biochemii a imunologii ke stanovení jednotlivých organických molekul (proteiny, tuky, sacharidy) a makroprvků nebo mikroprvků.

Hematologické vyšetření je velmi významnou složkou vyšetření, bez kterého se neobejde žádný lékař, a proto má každá nemocnice oddělení klinické hematologie. Klinická hematoligie sleduje odchylky v krvi pacienta od daného fyziologického stavu a pomáhá tak diagnostikovat onemocnění. V určitých plřípadech můžeme již na základě hematologického vyšetření stanovit přesnou diagnózu.

Najít v okresu