Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Gynekologie a porodnictví

Gynekologie a porodnictví je lékařský obor, který se zabývá léčbou, výzkumem a preventivní péčí o ženské pohlavní orgány a to i v těhotenství a šestinedělí.

Gynekologie a porodnictví je základní medicínský obor, který se zabývá péčí o zdraví ženy prevencí, diagnostikou a léčbou nemocí ženských pohlavních orgánů v celém obodobí jejjího života, tzn. mimo těhotenství, v těhotenství, za porodu i v šestinedělí.

Gynekologie se zabývá fyziologií a patologií ženy netěhotné a těhotné do ukončeného prvního trimestru těhotenství - 12. týden.

Porodnictví řeší fyziologii a patologii těhotenství od 12. týdne těhotenství, za porodu a v šestinedělí - 42 týdnů od porodu. Centrem jeho zájmu je těhotná žena a vyvíjející se plod. Po porodu je novorozenec v péči pediatrů případně neonatologů.

Obor gynekologie a porodnictví se člení na pět podoborů: maternofetální medicínu, reprodukční gynekologii, onkogynekologii, dětskou a adolescentní gynekologii a urogynekologii.

Gynekologie a porodnictví úzce spolupracuje sse všemi obory medicíny, nicméně jejími hlavními hraničními obory jsou dětské lékařství, neonatologie, lékařská genetika, chirurgie - břišní chirurgie, urologie a onkologie.

Najít v okresu