Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 3. 7. 2022

Gastroenterologie

Gastroenterologie je lékařský obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčením chorob trávicího ústrojí.

Gastroenterologie je část interní medicíny, která se zabývá chorobami jícnu, žaludku, konečníku, tenkého a tlustého střeva. Samostatným oddílem jsou onemocnění jater a žlučovodů a slinivky břišní (pankreatu).

Množství chorob trávicího traktu a přidružených orgánů je velmi široké, patří sem především zánětlivé, infekční, autoimunitní, metabolické, vývojové a onkologické choroby.

Díky velikosti trávicí soustavy existuje mnoho gastroenterologických vyšetření, velmi často se jedná o endoskopická vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie). Nezastupitelný význam v gastroenterologii mají zobrazovací metody, zejména USG a CT.

Z nejčastějších onemocnění léčených na gastroenterologii můžeme jmenovat v případě žaludku jeho záněty (gastritidy) a žaludeční vředy. V případě jícnu je to refluxní choroba, organické a funkční poruchy polykání, divertikly. Tenké střevo bývá nejvíce postiženo záněty, buď infekčními nebo autoimunitními a dále sem patří i maloabsorbční syndromy (defektní či úplně chybějící vstřebávání některých složek potravy). Tato onemocnění se velmi často projevují průjmy. U tlustého střeva převládají opět záněty, průjmy i zácpy, dále divertikly, hemeroidy. K velice častým onemocněním patří kolorektální karcinom, Česká republika bohužel zaujímá ve výskytu této choroby první místo na světě.

Mezi jaterními chorobami dominují infekční hepatitidy, cirhóza jater a některá autoimunitní onemocnění. K onemocněním žlučových cest patří zejména žlučové kameny, záněty a nádorová onemocnění. Slinivka břišní bývá postižena záněty a nádory - karcinom pankreatu je jedna z nejvážnějších nádodrových chorob a její výskyt v naší republice stále stoupá.

Gastroenterolog pskytuje v rámci své působnosti poradenství, zabývá se prevencí a úzce spolupracuje se souvisejícími obory, například s chirurgií či onkologií.

Najít v okresu