Vyhledávání:

Podle umístění

Podle specializace

Vybraní lékaři 4. 7. 2022

Endokrinologie

Endokrinologie je medicínský obor, který se zabývá diagnózou a léčbou žláz s vnitřní sekrecí.

Endokrinologie je lékařský obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčením poruch systému žláz s vnitřní sekrecí.

Endokrinní systém nebo-li soustava žláz s vnitřní sekrecí, se společně s nervovým systémem podílí na řízení celého organismu. Oba systémy spolu vzájemně komunikují a ovlivňují se.

Endokrinní žlázy jsou žlázy s vnitřní sekrecí, nemají vývod a vylučují své výměšky /hormony/ přímo do krve. Většina hormonů je pro život nezbytná. V důsledku poruchy mohou tyto žlázy tvořit buď málo nebo naopak nadbytek hormonů. Podle toho pak vznikají příznaky ze snížené či zvýšené funkce žláz s vnitřní sekrecí.

Nejdůležitějšími žlázami s vnitřní sekrecí jsou podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, pohlavní žlázy a slinivka břišní. V současné době se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy, především nervovým a imunitním.

Poruchy endokrinního systému sleduje a diagnostikuje specialista - endokrinolog, který léčí poruchy vylučování hormonů a vyrovnanost jejich hladiny v lidském těle. Nejčastějšími pacienty v ordinacích endokrinologů jsou pacienti s onemocněním štítné žlázy, pacienti s poruchami potence a pacientky, které mají potíže s početím. Mezi nejběžnější poruchy endokrinního systétu patří také cukrovka.

Endokrinologie se rovněž zabývá léčbou obezity.

Najít v okresu